Zasazení, fasování kamenů

 

 

Způsoby zasazení šperkových kamenů

 

Krapnové (korunkové) zasazení
Léty ověřená klasika, kdy drží drahokam na místě tzv. krapny – kovové pacičky. Bývají minimálně čtyři, ale u větších kamenů jich může být třeba i deset. Drahokam obklopuje jen minimum kovu a díky tomu se může předvést v celé své kráse. Přidat se můžou i další dekorativní detaily, např. maličké diamanty zasazené svrchu do krapen.

 

Obruba/objímka (cargle)
Jeden z nejbezpečnějších způsobů zasazení, vhodný jak pro kameny fasetované, tak i pro kabošony. Drahokam na šperku drží pomocí obruby, která se vytvoří stlačením a následným naklepáním kovu přes okraj kamene. Ideální je pro tento účel měkké vícekarátové zlato.

 

Zatlačené naklepávané zasazení

V současné době velmi oblíbený způsob zasazení – zejména u zlatých snubních prstýnků pojatých v minimalistickém stylu. Kámen se ponoří hluboko do šperku a následně se kov naklepáváním roztáhne přes okraj. Ve výsledku tak drahokam dokonale splyne se šperkem.

 

Tenzní (tlakové) zasazení
Při tenzním zasazení drží kámen v obroučce prstenu jen ve 2 bodech, a to díky tlaku. Ve srovnání s předchozími způsoby je tento o něco méně bezpečný, nicméně uchycení kamene lze lépe zajistit pomocí drážek, které se vypilují do obou konců obroučky. A do kterých se pak kámen ze stran zasadí.

 

Pavé – zrnková technika
Tradiční způsob, jak do šperku zasadit více drobných drahokamů. Kamínky se posadí vedle sebe, jen s malými mezerami, a uchytí se tzv. zrnky. Ta vytvoří fasér opatrným vyrýpnutím z okolního kovu. U kamínků broušených do kabošonu a položených na ploché podložce se často používají nýtky (nebo kolíčky), které se zatlačením dolů zploští a kamínky tak zafixují.

 

Drážkové zasazení
Drážkové zasazení se nejčastěji používá, chceme-li vytvořit řadu čtvercově broušených drahokamů. Ale sluší i kulatým tvarům. Do stěn prstenu se vyříznou drážky (kolejničky) a kameny se do nich zasadí jeden vedle druhého. Obvykle se stěny z vnější strany ještě maličko stlačí, aby kameny držely pevně na místě